Αθλητικά Βέροια

Βόλεϊ: Τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Volley League για τον Φίλιππο Βέροιας που επικράτησε του Μίλωνα με 3-2 σετ

————

Δελτίο Τύπου

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Volley League και την πρώτη στην έδρα του πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα σε μία ιστορική στιγμή του συλλόγου ο Φίλιππος Βέροιας. Μετά από συναρπαστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ οι “ερυθρόλευκοι” της Βέροιας νίκησαν το Μίλωνα 3-2 σετ σε αναμέτρηση για την 7η και τελευταία αγωνιστική του Α΄γύρου της Volley League, που έφερε την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα ισόβαθμο με τον ΠΑΟΚ στους 7 βαθμούς (οι Θεσσαλονικείς έχουν δύο αγώνες λιγότερους). Το καλύτερο δώρο γενεθλίων της ομάδας της Βέροαις στον team manager, Δημήτρη Αναστασίου.

Είναι εντυπωσιακό πως και οι πέντε παίκτες της 7αδας του Φιλίππους (εκτός φυσικά από τον πασαδόρο και το λίμπερο) είχαν διπλάσιο αριθμό πόντων. Αυτό είναι έργο του Κώστα Προύσαλη. Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Μπίσετ με 20 πόντους και 16/21 επιθέσεις. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν και οι Γάτσης, Στουντζίνσκι και Φερέλ που είχε και 5 μπλοκ.

Ο Μίλων παρότι προηγήθηκε 1-0 σετ δεν είχε συνέχεια αλλά οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου μάλιστα προηγήθηκε 9-7. Δεν είχε συνέχεια όμως καθώς το μπλοκ του Φιλίππου και οι κόντρα επιθέσεις γύρισαν το ματς για την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με κλειστό σκορ και αυτό φάνηκε από το 1ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Η επίθεση του Λάππα και το μπλοκ τυο Τσαρκάτογλου που πήρε τη θέση του Ανδρεάδη έκαναν το το 22-20 για το Μίλωνα. Ο Χαντ και το νέο μπλοκ του Τσαρκάτογλου έκαναν το 24-21 και μετά από πρώτο χρόνο του Γάτση ο Χαντ έκλεισε το σετ 25-22 για το 0-1 σετ.

Ο Μίλωνας ήταν μπροστά στο σκορ στο 2ο σετ μέχρι το 14-11, αλλά ο Μπίσετ και ο Γάτσης με μπλοκ και επιθέσεις κατάφεραν να βάλουν τον Φίλιππο στον αγώνα και με μίνι σερί 3-0 ο Φίλιππος προσπέρασε 16-15, ενώ με δύο ακόμα πόντους από τον Γάτσης και έναν του Μπίσετ το σκορ έγινε 20-17. Το σετ έκλεισε 25-20 με τον πόντο του Τζιουμάκα.

Με σερί 4-0 από το σερβίς του Τζιουμάκα ο Φίλιππος ξέφυγε 14-10, διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και με δύο πόντους του Φερέλ και δύο λάθη του Χανδρινού έκλεισε το σετ 25-18 για το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Φίλιππος με λάθη των φιλοξενουμένων και πόντους του Τζιουμάκα ξέφυγε 15-12. Με το φλοτ σερβίς του Δρογκάρη ο Μίλων ξαναμπήκε στον αγώνα, μείωσε σε 17-16 και με πόντους από Χανδρνό, Δρογκάρη ισοφάρισε 19-19. Ο Λάππας έδωσε προβάδισμα 24-23 , αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24) και το σετ πήγε στο Μίλωνα με επίθεση του Χαντ και του Μάζιαρζ για το 26-24 και το 2-2 σετ.

Στη «ρουλέτα» του τάι μπρέικ ο Μίλωνας προηγήθηκε 9-7 με τον Λάππα, αλλά Τζιουμάκας και Στουντζίσκι έφεραν το ματς στα ίσια. Στο 11-11 που έγινε με επίθεση του Χανδρινούμ. ο Μπίσετ με δύο επιθέσεις έκανε το 13-11. Ο Γάτσης πήρε άσσο για το 14-11 και η χαριστική βολή ήρθε από το μπλοκ του Γάτση στον Χανδρινό για το 15-11 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Σαρακινίδης, Χανός, Γραμματεία: Ψάρρα Μ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 22-25

2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-18

4ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 24-26

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-11, 15-11

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-20, 25-18, 24-26, 15-11) σε 116′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 20 (16/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 30% άριστες), Προύσαλης 2 (2/4 επ.), Γάτσης 16 (11/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 18 (16/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 17 (17/29 επ., 50% υπ. – 36% άριστες), Φερέλ 12 (7/10 επ., 5 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 69% υπ. – 44% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης (67% υπ. – 44% άριστες), Αρτακιανός.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρα): Χανδρινός Σπ. 18 (16/38 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 35% άριστες), Μάζιαρζ 7 (6/12 επ., 1 άσσος), Χαντ 19 (16/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λάππας 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 17% άριστες), Τσαρκάτογλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 52% υπ. – 28% άριστες), Μαντέκας, Δορδοκίδης.

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Σήμερα έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και οι δύο ομάδες έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Όταν γίνεται τέτοιο παιχνίδι με πολλές αμφίρροπες αλλαγές και ανατροπές θα γίνουν και τα λάθη, είναι λογικό. Στο τέλος επικρατήσαμε 3-2 σετ, κρατάω την νίκη, πολύ σημαντικοί οι 2 βαθμοί, αυτό που θέλαμε δηλαδή, να κερδίσουμε. Τώρα όσο για το επόμενο παιχνίδι είναι μετά από 3 μέρες. Αύριο θα ξεκουραστούμε λίγο, θα πάρουμε κάποιες ανάσες. Είναι λογικό υπάρχει μεγάλη πίεση. Εάν μας υποτιμήσουν σίγουρα θα την πληρώσουν. Αρχίζουν παίζουν πολύ καλά. Όσο περνάει ο καιρός παίζουν και καλύτερα. Σιγά σιγά αρχίζουν και οι προσθήκες μας προπονούνται, βρίσκουν ρυθμό, θα μπούνε και αυτές, είμαστε καλά. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να έμεινε λίγο πίσω, αλλά ακόμη δεν τελείωσε τίποτα. Υπάρχει ένας άλλος γύρος, υπάρχουν και τα play off, μην ξεχνιόμαστε. Ο ΠΑΟΚ έμεινε λίγο πίσω γιατί είχε τραυματισμούς, είχε ατυχίες, έκανε αλλαγές παικτών. Δεν τελείωσε τίποτα και ο ΠΑΟΚ είναι μια πολύ καλή ομάδα δε εν αι αμελητέα ποσότητα. Για μένα ο Ολυμπιακός με τη Σύρο έχουν προβάδισμα».

Ο διαγώνιος του Φιλίππου Γιώργος Τζιουμάκας δήλωσε: «Το παιχνίδι σήμερα ήταν πολύ δύσκολο και για τις δύο ομάδες και σίγουρα το να παίζεις δύο φορές την εβδομάδα, προκαλεί κούραση και εγκυμονεί κινδύνους για τους αθλητές που παίζουν στα παιχνίδια, αλλά έτσι είναι το πρωτάθλημα φέτος και δεν μας πειράζει. Ήταν ένα ντέρμπι και το ξέραμε από την αρχή, θα μπορούσαμε αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο 4ο σετ να πάρουμε το τρίποντο, αλλά κάποια δικά μας λάθη και κάποιες καλές ενέργειες του αντιπάλου, δεν μας το επέτρεψαν. Πήγαμε στο ται μπρέικ, κερδίσαμε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, είμαστε χαρούμενοι για την πρώτη μας νίκη μέσα στην Βέροια και συνεχίζουμε».

Ο πρόεδρος Δημήτρης Πιτούλιας του ΤΑΑ βόλεϊ ΑΠΣ Φίλιππου Βέροιας είπε: «Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα, το ξέραμε από την αρχή μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Περιμέναμε η αναμέτρηση να κριθεί στις λεπτομέρειες και στο ται μπρέικ σταθήκαμε πιο τυχεροί και πήραμε τη νίκη. Μία νίκη πάρα πολύ σημαντική για εμάς, καθώς είναι η 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Θεωρώ ότι αν προσέχαμε λίγο περισσότερο στο 4ο σετ θα μπορούσαμε να πάρουμε και καθαρό τρίποντο, παρόλα αυτά συγχαρητήρια στα παιδιά, αλλά και στην ομάδα του Μιλωνα, είδαμε ένα τέλειο παιχνίδι, με πλούσιο θέαμα και πάμε την Κυριακή ξεκάθαρα για να κερδίσουμε το Φοίνικα Σύρου. Δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα για εμάς, πιστεύω πολύ στην ομάδα και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Κάτι που δείξαμε και στον αγώνα πρωταθλήματος και στα φιλικά στη Σύρο και πιστεύω πως αν πιάσουμε καλή απόδοση θα διεκδικήσουμε τη νίκη.»

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Έγινε ένα πάρα πού ωραίο παιχνίδι, ανταγωνιστικό με ένταση, ωραίες φάσεις, πάντα σε αθλητικά πλαίσια, μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, παίζαμε πόντο-πόντο και χαιρόμαστε πολύ που ήμασταν μέρος αυτού του αγώνα, απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα όπως ο Φίλιππος Βέροιας”.