Αθλητικά

Μπάσκετ: ΓΕ Αγρινίου – Φίλιππος (51-74)

Νικηφόρα πέρασε και από το Αγρίνιο η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνική κατηγορίας (3ος όμιλος). Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε μια σημαντική διαφορά εννέα πόντων (8-17).
Στο 17′ η διαφορά ανέβηκε στο +13 (19-32) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-35.

Στην επανάληψη ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 35′ το σκορ διαμορφώθηκε σε 32-47. Στα επόμενα 5 λεπτά οι παίκτες του Φαράντου κάνοντας ένα 9-4 μείωσαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 41-51.

Ο Φίλιππος στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και με 5-11 έκανε στο 35΄το 46-62 και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη. Τα εναπομείναντα 5 λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Φίλιππο να πετυχαίνει την 5η του νίκη με τελικό σκορ 51-74.

Διαιτητές : Λογοθέτης – Μπακετέα

Δεκάλεπτα : 8-17, 23-35, 41-51, 51-74

ΓΕ Αγρινίου(Φαράντος): Βακουφτσής, Αυφαντόπουλος, Λιοκαυτος, Σταμουλάκης 13(2), Μπαρούχας 14(2), Σαπλαούρας, Μπόσμος 8, Βασιλείου 4, Τσώλος 7, Βούλγαρης 1, Δάρλας, Μπεκατώρος 4

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας) : Μόρας, Τόκας, Τσεσμετζίδης, Τόκας, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνης 8, Μαρκοπουλος 9(2), Καβαργύρης 4, Κοθράς 11(2), Παραπούρας 17(3), Σουτζόπουλος 13(1), Καντάρκος 12