Ελλάδα

Δισκοβολία: 4ος στον κόσμο ο Παυλίδης – Κατέρριψε δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ

Τέταρτος στον κόσμο στη δισκοβολία Κ20 ο Δημήτρης Παυλίδης με βολή 61.77 μέτρα, καταρρίπτοντας μάλιστα δύο φορές το πανελλήνιο ρεκόρ-και ισάριθμες ατομικό του ρεκόρ- κάνοντας επίσης την  7η καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία Κ20 για το 2022, στο 19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου Κ20, που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα με βολή στα 57.66μ και βελτιωμένος στη δεύτερη έστειλε τον δίσκο στα 59.68μ. Στην τρίτη του βολή πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ και πέτυχε 60.12μ που τον έφερε στην 8η θέση και πήρε έτσι το εισιτήριο για να συνεχίσει με άλλες τρεις προσπάθειες.

Στην τέταρτη προσπάθεια έριξε 60.04μ αλλά στην πέμπτη προσπάθεια πέτυχε μια εκπληκτική βολή στα 61.48μ και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ (61.42μ) που τον έφερε στην τέταρτη θέση.
Στην τελευταία του προσπάθεια όμως ο Παυλίδης- που γυμνάζεται με τον Αλέξανδρο Παυλίδη- ξεπέρασε για μια ακόμη φορά τον εαυτό του! Έστειλε τον δίσκο να προσγειωθεί στα 61.77μ για να καταρρίψει πάλι το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε πετύχει στην πέμπτη του βολή και να παραμείνει στην τέταρτη θέση του κόσμου ενώ έχει πλέον την 7η καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία Κ20 για το 2022.

Στην προηγούμενη διοργάνωση, στο Ναϊρόμπι το 2021, ο Δημήτρης Παυλίδης είχε πάρει την 10η θέση με 52.83μ

Ο Δημήτρης Παυλίδης κατάγεται από το Κιλκίς, εκεί όπου γυμναζόταν μέχρι πρότινος. Αυτή την στιγμή, ζει και γυμνάζεται στο Κάνσας, καθώς σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο του Κάνσας.

H Ράπτη 8η στο τριπλούν

Η Σωτηρία Ράπτη κατέλαβε την 8η θέση στο τριπλούν, βελτιώνοντας τη θέση της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, από την 10η που ήταν στο προηγούμενο πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι 2021.

Η αθλήτρια της Δέσποινας Παπαβασιλάκη που αγωνίστηκε ανήμερα της ονομαστικής της εορτής, ξεκίνησε τις προσπάθειές της με άκυρο άλμα. Στη συνέχεια είχε άλμα στα 12.81 και στο τρίτο προσγειώθηκε στα 13.00μ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (13.11μ).

Το άλμα αυτό της έδωσε την 8η θέση και συνέχισε τις προσπάθειές της για κάτι καλύτερο. Στη συνέχεια το πάλεψε για κάτι καλύτερο, πέτυχε 12.95μ, 12.94μ και 12.78μ μένοντας στην 8η θέση στον κόσμο.

Ένατη η Κάσου στα 5.000 μέτρα

Μετά την όγδοη θέση στα 3.000μ η Μαρία Κάσσου, πραγματοποιώντας  εξαιρετική εμφάνιση και στα 5.000μ τερμάτισε στην 9η θέση με επίδοση 16.37.09.  Μια θέση που πιθανώς να ήταν καλύτερη μετά το σπρώξιμο και την πτώση της στην κούρσα. Όμως η πρωταθλήτριά μας έδειξε τεράστια ψυχικά και σωματικά αποθέματα, συνέχισε και τερμάτισε στην 9η θέση και μάλιστα τρίτη Ευρωπαία!

Σε μια κούρσα με 19 αθλήτριες και τη συμμετοχή αθλητριών από χώρες με παράδοση στις μεγάλες αποστάσεις η 18χρονη ταλαντούχα αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ είχε μια επιτυχημένη παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τερματίζοντας στην 8η και 9η θέση σε δύο αγωνίσματα.