Αθλητικά Βέροια

Βόλεϊ: Μίλωνας – Φίλιππος. Ανατροπή από 2-0 σε 2-3 σετ!

————

Δελτίο Τύπου Φίλιππου Βέροιας

Με μία επική νίκη-ανατροπή, από 2-0 σε 2-3 (25-21, 25-15, 23-25, 28-30,15-17) επί του Μίλωνα στο κλειστό της Ν. Σμυρνης, ο Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας ολοκλήρωσε την Κυριακή τον «Γολγοθά» του Α’ γύρου της Β΄ φάσης των πλέι άουτ του πρωταθλήματος Volley League, για τις θέσεις 5-8, φτάνοντας για μια ακόμη φορά φέτος στην υπέρβαση.

Στο συγκλονιστικό ματς της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής, οι δύο ομάδες με τις συναρπαστικές εναλλαγές σε σκορ και συναισθήματα, «έσπασαν καρδιές», παίζοντας βόλεϊ υψηλού επίπεδο, «χτίζοντας» παράλληλα μία «παράδοση» στα μεταξύ τους παιχνίδια, που και τα τρία φέτος έληξαν στα 5 σετ. Mε την 2η νίκη του ο Φίλιππος Βέροιας έφτασε σε 17 φετινά ματς τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης, καθώς υπολείπεται έναν βαθμό από τον 6ο Μίλωνα, που έχει 17 πόντους σε 16 αγώνες.

Στα δύο πρώτα σετ ο Μίλωνας ανώτερος σε όλους τους τομείς, αφού στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα, έβγαιναν τα πάντα στο γήπεδο, προηγήθηκε με 2-0 σετ και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς με διαδικαστικές διαδικασίες.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν υπολόγισαν το DNA των ερυθρόλευκων της Βέροιας, που σε ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν μέσα στο τάραφλεξ την ψυχή και το πάθος τους για τη νίκη. Ανεβασμένοι σε μπλοκ-άμυνα οι αθλητές του Σωκράτη Τζιουμάκα, τα έδωσαν όλα για να παραμένουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Έπειτα από δύο αμφίρροπα σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τέλους, ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε με καθαρότερο μυαλό και αποφασιστικότητα να φέρει τα σετ στα ίσα και να βάλει τις βάσεις μιας ηρωϊκής ανατροπής.

Όλα τα λεφτά όμως ήταν το τάι μπρέικ, όπου μια κόκκινη κάρτα της κ. Κυριοπούλου σε διαμαρτυρία των φιλοξενούμενων για διπλή μπαλιά, χάρισε προβάδισμα 3-0 στον Μίλωνα και… εκνευρισμό στους αθλητές του Σ. Τζιουμάκα. Με τον αριστερόχειρα Λάππα να δίνει πολλές λύσεις επιθετικά, οι γηπεδούχοι πέρασαν επικεφαλής στην αλλαγή τερέν των ομάδων με 8-5. Ο πόντος του λίμπερο Μπουράκη με απαράμιλλο ποδοσφαιρικό στυλ μείωσε στον πόντο 10-9. Ένα λάθος του Λάππα για πρώτη φορά έφερε το σκορ στα ίσα 12-12 και από εκεί και πέρα το ματς μετατράπηκε σε απαγορευμένο για… καρδιακούς! Στο 14-14 ο β’ διαιτητής υπέδειξε εσφαλμένα «λάθος θέσεις» στον Μίλωνα, απόφαση την οποία πήρε πίσω στη συνέχεια, αλλά προκάλεσε την έκρηξη του τεχνικού των γηπεδούχων, Σάκη Ψάρρα, ο οποίος για τις διαμαρτυρίες του αποβλήθηκε με κίτρινη-κόκκινη στο χέρι της α’ ρεφερι Κυριοπούλου.

Ο Μίλωνας έφτασε με 15-14 σε ματς μπολ, αλλά μία επίθεση του Στουτζίνσκι και ένα άστοχο χτύπημα του νεαρού Χανδρινού, διαμόρφωσαν το τελικό 15-17, 2-3 σετ, ανατροπή που πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα της Ημαθίας, αφού μέσα σε τρεις πόντους βρέθηκε από την κόλαση στον… Παράδεισο!

Πανευτυχής ο πρόεδρος της ομάδας, Δημήτρη Πιτούλιας, που βρέθηκε και πάλι δίπλα στο «καμάρι της Βέροιας», μοίρασε θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές, στο τεχνικό επιτελείο των κ. Σωκράτη Τζιουμάκα και Τάκη Χριστοφορίδη, αλλά και τα υπόλοιπα στελέχη της αποστολής, που με συνολικό απολογισμό 2 νίκες και 5 βαθμούς σε 3 αγώνες επί αθηναϊκού εδάφους, επιστρέφει στην «μικρή Ιερουσαλήμ» της Ημαθίας, με την ψυχολογία στα ύψη και φοβερό ενθουσιασμό, παρά την απίστευτη κόπωση…
Για την ομάδα μας, άπαντες οι αθλητές διακρίθηκαν, ωστόσο από το τρίτο σετ και μετά ξεχώρισαν ο αρχηγός-μαέστρος, Κώστας Προύσαλης,, που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα , μετά από ένα μήνα, από το νικηφόρο ματς επί του Μίλωνα στη Βέροια, ο “εκτελεστής” Γ. Τζιουμάκας και ο Βραζιλιάνος, Στουτζίνσκι με τους καθοριστικούς πόντους που σημείωσε.
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Επόπτες: Βαρατάσης, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Καλιγέρη.
Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-14
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 28-30
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-10, 15-17

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17) σε 133′
Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (14/28 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Μάζιαρζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 37 (32/46 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης, Λάππας 12 (12/21 επ., 58% υπ. – 37% άριστες) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. – 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας.
Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (22/31 επ., 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 20 (20/37 επ., 76% υπ. – 46% άριστες), Φερέλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ. -35% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης 1 (1/3 επ.), Βαρβεσιώτης 1 (1/3 επ.).

Ο προπονητής του Φιλίππου Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Εγινε ένα φανταστικό παιχνίδι. Στα δύο πρώτα σετ ο Μίλωνας ήταν καλύτερος και έπαιξε εκπληκτικά. Μετά βρήκαμε τις ψυχικές δυνάμεις και παρά την κούραση επιστρέψαμε και πήρε τη νίκη. Στο 2ο σετ έβγαλα όλους τους βασικούς και καθάρισε το μυαλό τους. Είδαν απ΄έξω τον αγώνα και μπήκαν και κέρδισαν. Εμείς όσο περνάει ο καιρός γινόμαστε καλύτεροι. Παρότοι δεν είχαμε δύο βασικούς, σε κάθε θα γινόμαστε καλύτεροι».
Ο πασαδόρος και αρχηγός του Φιλίππου Κώστας Προύσαλης είπε: «Όλο αυτό τον καιρό προσπαθούμε. Ξέραμε οποιαδήποτε διακύμανση θα μπορούσαμε να την διαχειριστούμε. Εμείς βάλαμε το πάθος μας. Μας λείπουν προπονήσεις, μας λείπουν και άλλοι αθλητές. Αν γίνει το Λιγκ Καπ και το κύπελλο θέλουμε να παρουσιαστούμε πιο δυνατοί και αυτά τα ματς θα μας βοηθήσουν. Εχουμε το Λιγκ Καπ στην έδρα μας με τον ΠΑΟΚ που είναι ένας μεγάλος στόχος για την ομάδα μου. Δε μας ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα, δείχνουμε συνεχώς σημάδια βελτίωσης και αυτό είναι που μετράει».