Αθλητικά Αλεξάνδρεια

Πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Γυναικών στο Βόλεϊ: Πιερικός – ΓΑΣ “Αλεξάνδρεια” (1-3)

Νικηφόρο πέρασμα και από την έδρα του Πιερικού!
Για ακόμη μία αγωνιστική συνεχίστηκε η εκπληκτική φετινή πορεία της ομάδας μας. Ούτε ο Πιερικός, μία παραδοσιακά μεγάλη δύναμη του βόλεϊ, δεν κατάφερε να “λυγίσει” τα “φορμαρισμένα” κορίτσια μας.
Η ομάδα μας πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα κατακτώντας το πρώτο σετ πιο εύκολα απ ότι δείχνει το σκορ (23-25). Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριές μας έχασαν το ρυθμό τους και την επαφή με το σκορ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να ισοφαρίσει σε σετ 1-1(25-15).
   –
Από εκεί κι ύστερα ανεβάζοντας και πάλι την απόδοσή της, κυριάρχησε στο παρκέ παίζοντας “δυνατή” άμυνα με πολύ σωστές τοποθετήσεις. Σε μεγάλα κέφια η πασαδόρος μας όπου εκμεταλλεύτηκε όλες τις επιθετικές αρετές των συμπαικτριών της. Κατέκτησε εύκολα τα δύο επόμενα σετ (18-25 & 17-25) φτάνοντας έτσι σε μία ακόμη μεγάλη νίκη (1-3). Το μέγεθος της νίκης, παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις εάν αναλογιστούμε τις δύο πολύ σημαντικές απουσίες της ομάδας μας, των αδερφών Χουτζοπούλου, “παροπλισμένες” από ίωση.
Παρά τις ελλείψεις, εξαιρετική δουλειά από τον coach Σταυρόπουλο τόσο στην προετοιμασία της ομάδας όσο και στην διαχείριση του αγώνα.
Σετ 1-3 (23-25, 25-15, 18-25, 17-25)
Σύνθεση : Παπαεμμανουήλ Κωνσταντίνα, Χατζοπούλου Δήμητρα, Τόζογλου Γεύση, Πουρλιοτοπούλου Βιβή, Αρνάκη Ελισσάβετ, Παπαζήση Αλεξάνδρα, Παπαδήμα Νάσια, Μάρτου Κατερίνα, Ντούφα Στέλλα, Τρύπου Έλσα.
Προπονητής :Σταυρόπουλος Γιάννης
  Το επόμενο Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει αγωνιστική κίνηση λόγω του τριημέρου της Αποκριάς.
Αποτελέσματα :
    ●ΓΣ Κοζάνης – ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 3-2 (25-20, 28-26, 19-25, 21-25, 15-12)
    ●ΑΠ Καστοριάς – ΓΣ Γρεβενών 3-1 (25-11, 25-16, 16-25, 25-17)
    ●ΣΦΚ Πιερικός – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 1-3 (23-25, 25-15, 18-25, 17-25)
    ●ΠΑΣ Ίκαρος Έδεσσας – ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 3-0 (25-14, 25-20, 25-8)