Αθλητικά Βέροια

Μπάσκετ: Στα play off με το 6×6 οι Αετοί Βέροιας

Ούτε στα Γιαννιτσά σταμάτησε η νικηφόρα πορεία των Αετών Βέροιας στη Β Φάση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Ημαθίας έχει βρει τον εαυτό της και με την 6η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, εξασφάλισε την πρόκριση της στα play off ανόδου στη Γ Εθνική.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι, αντιστράφηκαν οι…ρόλοι για τους Αετούς, που στα περισσότερα παιχνίδια φέτος βρισκόταν μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια έχαναν το προβάδισμα.

Οι Ίκαροι βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16-11, σε ένα πολύ μέτριο διάστημα για τους «ασπρόμαυρους», που έβλεπαν το καλάθι με τα…κιάλια.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετικό, καθώς η βελτίωση σε όλους τους τομείς ήταν εμφανής, με σημαντικότερο στοιχείο την επιθετική βελτίωση, που ήρθε μέσα από σωστές επιλογές.

Η διαφορά των τριών πόντων του ημιχρόνου αυξήθηκε στους δέκα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να…αχνοφαίνεται η 6η νίκη στη Β Φάση, που θα «κλείδωνε» την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Κι όντως έτσι έγινε, με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει στο pick της και συγκεκριμένα στο +15 του τελικού σκορ 66-81.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γιάννης Παπαδόπουλος του Μ. και Γιάννης Λέφας, που πέτυχαν από 15 έκαστος.

Επόμενο παιχνίδι, την Τετάρτη 19/4 και ώρα 21.00 στο Πολύκαστρο με αντίπαλο τον τοπικό Εργόναθλο.

Τα δεκάλεπτα : 16-11, 30-33, 44-53, 66-81

Ίκαροι Γιαννιτσών (Παπαδόπουλος) : Καραχισαρίδης, Λαγός 16(3), Ρέμπελος 12(2), Νάτσικας, Μπογδάνης 14, Πολυχρονίδης 12(3), Σταμπουλτζής 3(1), Παπαδότης 8(1)

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Παπαδόπουλος A. 2, Σιδηρόπουλος, Γκανάς 11(3), Λέφας 15, Χατζηχαρίσης 19(3), Πάππου, Πετρόπουλος 3(1), Γιαμπατζίδης 8(2), Κολέτσας, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 15(3), Ιωσηφίδης Μ. 8