Αθλητικά Αθλητικά Βέροια Τοπικά

Βέροια: Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή αθλητών ολοκληρώθηκε ο 10ος Φιλίππειος Δρόμος

Με μεγάλη επιτυχία και με τον καιρό να βοηθάει ολοκληρώθηκε σήμερα στη Βέροια και ο 10ς Φιλίππειος δρόμος. Στη Βεργίνα ήταν η αφετηρία της διαδρομής των 14 χιλιομέτρων και ο τερματισμός στην Πλατεία του Δημαρχείου. Η συμμετοχή αθλητών από όλη την Ελλάδα ήταν μεγάλη και στην αφετηρία για την εκκίνηση στήθηκαν πάνω από 600 άτομα.  Η εκκίνηση δόθηκε στις 10:30 το πρωί και υπήρξαν αθλητές οι οποίοι κάλυψαν αυτή την απόσταση σε λιγότερο της μιας ώρας.

Την ίδια ώρα που δίνονταν η εκκίνηση στη Βεργίνα δόθηκε και μια δεύτερη για μικρά παιδιά από την Πλατεία Ελιάς στην Πλατεία Δημαρχείου, διαδρομή των 500 μέτρων. Αξίζει να σημειωθεί ότι και εδώ η συμμετοχή των μικρών ήταν αρκετά καλή και αυτό είναι σημαντικό για τις μέρες μας, όταν μικρά παιδιά στρέφονται προς τον αθλητισμό.

Να τονίσουμε ότι για μια ακόμη φορά η διοργάνωση του αγωνιστικού διήμερου στη Βέροια ήταν άψογη, με τη συνεργασία πολλών φορέων και ατόμων, και αξίζουν όλοι τους συγχαρητήρια. Όμως οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι η ψυχή των αγώνων ήταν και είναι ο Σύλλογος Δρομέων Βέροιας, που τα μέλη του με τη βοήθεια και των δεκάδων εθελοντών, συνέβαλαν καθοριστικά  και στη σημερινή επιτυχία.