Αθλητικά Βέροια

Βόλεϊ: Ήττα του Φίλιππου Βέροιας στη Νέα Σμύρνη με 3-1 από το Μίλωνα

——-

Δελτίο Τύπου Φίλιππου

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Φίλιππος Βέροιας, παρά τη μαχητικότητά του, δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Volleyleague η ομάδα μας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-22) σετ στη Ν. Σμύρνη από το Μίλωνα.

Οι γηπεδούχοι στο ματς της 8ης αγωνιστικής, προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά ο Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας, αν και βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο», κατάφερε ρισκάροντας και πιέζοντας περισσότερο στο σερβίς, παρά την απειλή του Μίλωνα στο φινάλε να μειώσει με τον Ρουμελιωτάκη σε 2-1. Στο δ’ σετ οι «ερυθρόλευκοι της Βέροιας» τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση των σετ, είχαν στο μεγαλύτερο κομμάτι το προβάδισμα στο σκορ, 16-12, αλλά στη συνέχεια κάποια λάθη και αδυναμίες στο τελείωμα των φάσεων από τους αθλητές του Τάκη Χριστοφορίδη, έβαλαν ξανά τους αντιπάλους μας στην διεκδίκηση των σετ, το οποίο κέρδισαν στα σημεία και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Ο Τάκης Χριστοφορίδης μετά το τέλος του αγώνα μοίρασε συγχαρητήρια στους αθλητές του, ενώ αναφερόμενος στο ντεμπούτο του Κολομβιανού κεντρικού Joan Jaraba τόνισε πως είναι ένας αθλητής που θα βοηθήσει, έχει μαχητικότητα και διψάει να παίξει βόλεϊ.

Τάκης Χριστοφορίδης (Προπονητής Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας): «Φτάσαμε πάλι στην πηγή, αλλά δεν… ήπιαμε νερό. Το ματς κρίθηκε σε κάποιες καθοριστικές επιθέσεις που μάλιστα απέναντί μας είχαμε μισό μπλοκ. Είναι η λεπτομέρεια του βόλεϊ. Κάναμε λάθη, έκαναν και οι αντίπαλοί μας λάθη, γιατί αγχώθηκαν κι αυτοί, αλλά εμείς από την ένταση και την σπουδή μας να τελειώσουμε το σετ και να στείλουμε το ματς σε ται μπρέικ, την «πατήσαμε».
Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου, αλλά και στους αντιπάλους μας γιατί νομίζω παίχθηκε πολύ καλό βόλεϊ. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου, δουλεύουν πολύ στην προπόνηση, αλλά θέλει υπομονή και θα έρθουν τα αποτελέσματα. Δείξαμε μεγάλη αγωνιστικότητα και πιστεύω πως από το νέο χρόνο θα κάνουμε και τις νίκες που χρειαζόμαστε.

Αναφερόμενος στο ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Κολομβιανού κεντρικού Joan Jaraba, o κ. Χριστοφορίδης τόνισε: «Είναι ένα πολύ δυνατό παιδί, που θα μας βοηθήσει πολύ. Δεν τον ξεκίνησα από την αρχή, έπαιξε με μόλις μια προπόνηση, αλλά είναι παιδί που έχει μεγάλη θέληση να παίξει βόλεϊ και εγώ θέλω τέτοια παιδιά, αθλητές στην ομάδα, που να έχουν στόχους, όχι μόνο να βοηθήσουν το Φίλιππο Βέροιας, αλλά και τον εαυτό τους.

Κώστας Προύσαλης (πασαδόρος Φίλιππου Βέροιας): «Για ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα μου έφτασε πολύ κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Το ματς εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε… Πιέσαμε, ξέραμε πως έχουμε ένα αδύνατο σημείο, σε όλα αυτά τα παιχνίδια που παίζουμε χωρίς διαγώνιο, ο Παναγιώτης (σ.σ Βαρβεσιώτης) προσπαθεί όπως όλα τα παιδιά εξάλλου. Στο 4ο σετ αν ήμασταν πιο αποφασιστικοί στο 16-12, ίσως να πηγαίναμε το παιχνίδι σε 5ο σετ, Ο Μίλωνας έπαιξε καλύτερα, ήταν πιο καλά διαβασμένος από εμάς, έχει καλό σύνολο καλό προπονητή, οπότε πήγε το παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Θέλει υπομονή και συνεχίζουμε.»
Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.