Αθλητικά

Πάλεψε, κέρδισε αλλά δεν κατάφερε η Εθνική να πάρει το εισιτήριο για τους “8”

Πάλεψε και κέρδισε η Εθνική, αλλά αν και κατάφερε να πάρει με 84-77 το ματς με την Τσεχία, δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη διαφορά των 12 πόντων και το εισιτήριο για τους «8».

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ταξίδι της Εθνικής Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Στη 2η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των «16», οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου «άγγιξαν» το +12, όταν προηγήθηκαν 53-65,  περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και με ένα εκπληκτικό με λέι απ του Νικ Καλάθη, αφού πρώτα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα υπέρ της εθνικής στην 3η περίοδο.

Η Εθνική Ελλάδος δεν πάλεψε μόνο απέναντι στον κακό εαυτό της με τη Βραζιλία και στην ομάδα – έκπληξη του Μουντομπάσκετ, αλλά και κόντρα στη διαιτησία.  Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε από το παρκέ με πέντε φάουλ, όταν οι διαιτητές τού χρέωσαν αδίκως επιθετικό φάουλ, ενώ δόθηκε και τεχνική ποινή σε μέλος του προπονητικού τιμ της εθνικής.