Αθλητικά Βέροια

Μπάσκετ: Με το δεξί ξεκίνησε ο Φίλιππος. Κέρδισε 80 – 58 τον Ιωνικό Ιωνίας

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας αφού νίκησε τον Ιωνικό Ιωνίας με 80-58. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητα της απέναντι στους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 6 πόντους του Ηλία Μόρα με 11-5 στο 5ο λεπτό.

Ο Ιωνικός με σουρ απο την περιφέρεια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με ασφυκτική άμυνα οι παίκτες του Φιλίππου κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +13 (22-9 στο 7′). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 27-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Ιωνικό να κυνηγάει το σκορ.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο 15′ σε 37-23 και 40-25 στο 17′. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Βέροια μπροστά με 47-30.

Στο 24′ ο Φίλιππος ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (54-34) ξεσηκώνοντας τους πολυπληθείς φιλάθλους ενώ ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο στο 26′ έκανε το 57-36 και ο Ευθύμης Κοθράς το 60-36. στο 27′. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 69-42. Στο τεταρτο δεκάλεπτο ο παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ομάδα του Γκίμα να τελειώνει το μάτς με σκορ 80-58 με καλάθι του νεαρού Τσεσμετσίδη έπειτα απο ασσίστ του Ποταμόπουλου.

Δεκάλεπτα : 27-18, 47-30, 69-42, 80-58

Διαιτητές : Εκίζογλου και Λαδάς

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 16(2), Μόρας 13, Τσιαγκλάκανος 10(2), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος, Καβαργύρης 2, Τσεσμεζίδης 2, Τόκας Π, Τόκας Α 3(1), Ποταμόπουλος, Μαρκόπουλος 10(2)

Ιωνικός Ιωνίας : Μυτακίδης 4, Βαρίτης 3, Γεωργιαδης 17(2), Κούτε, Μαδενλής 2, Παουλεάνου 5(1), Δελλής 5(1), Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 11, Αναστασιάδης 11