Αθλητικά Βέροια

Μπάσκετ: Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Αετοί Βέροιας!

Τα… χρειάστηκαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας κόντρα στην άκρως μαχητική ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου.

Μπορεί το σκορ του αγώνα μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο (61-38) να έδινε έναν τυπικό χαρακτήρα στο ματς, ωστόσο το νεανικό σύνολο του Θανάση Τοπούζη απέδειξε πως κανέναν παιχνίδι δεν τελειώνει αν δεν ακουστεί η τελευταία κόρνα της γραμματείας.

Με επιμέρους σκορ 21-2(!), εννιά εύστοχα τρίποντα και ουκ ολίγες εξαιρετικές άμυνες, έδωσαν πιο δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του ματς, με αποτέλεσμα η “ψαλίδα” να κλείσει στο +4 και συγκεκριμένα στο 63-59.

Στο διάστημα αυτό, οι Αετοί είχαν 0/15 σουτ εντός παιδιάς και 2/8 βολές, στατιστικά που δεν μας έχουν συνηθίσει στους 19 περίπου μήνες που αγωνίζονται στα παρκέ της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ωστόσο, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (περίπου 32 λεπτά), θύμισαν τον παλιό καλό τους εαυτό, παίρνοντας σημαντική διαφορά στο σκορ και με πολύ καλές επιλογές, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στο συγκρότημα του Θανάση Τοπούζη.

Επόμενο ματς για την ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη, το Σάββατο 19/1 στα Γιαννιτσά, με αντίπαλο τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο.

Τα δεκάλεπτα : 26-13, 45-23, 61-38, 63-59

Αετοί Βέροιας: Τσιμτσιρίδης 2, Παπαδόπουλος Δ. 13 (3), Γκεκόπουλος 9, Πάππου 6, Χρυσάφης 7 (1), Γαβριηλίδης, Βλαχάκης 5, Χατζηχαρίσης 3 (1), Ιατρού 1, Ιωσηφίδης 17 (3)

Πιερικός Αρχέλαος : Σκρέτας 5 (1), Τζιοβάρας 4, Κουπάντσης 6 (2), Λαγαμτζής 2, Τσαϊτουρίδης, Ζησόπουλος 18 (5), Φανούλης 3, Καλλιφατίδης 21 (4)