Αθλητικά

Μπάσκετ: Φίλιππος – ΓΕ Αγρινίου (77-46)

Εύκολο απόγευμα για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε στο ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” την ΓΕ Αγρινίου για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα επιβλήθηκε απο την έναρξη του παιχνιδιού και πήρε μια ακόμη νίκη που την φέρνει πιο κοντά στο στόχο της.

Στο 4′ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 8-0 ενώ στη συνέχεια κάποιες λάθος επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 8-5. Στην συνέχεια όμως η ομάδα της Βέροιας δεν άφησε κάνενα περιθώριο και με σερί 12-0 έκανε στο 8′ το 20-5. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 23-9.

Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν μια χαλάρωση των παικτών του Γκίμα και μείωσαν σε 26-17. Ενα τρίλεπτο οι δυο ομάδες δεν ευστόχησαν σε καμία προσπάθεια τους με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-21.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Φίλιππο να αυξάνει την διαφορά (58-31 στο 30′) και να φτάνει σε μια άνετη νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της ανόδου.

Διαιτητες : Τσούλης και Μαλτέσιος

Δεκάλεπτα : 23-9, 32-21, 58-31, 77-46

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας Α 2, Τσεσμετζίδης 4, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 12(2), Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης 8, Κόθρας 10(1), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 5

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Χειμώνας, Μπεκατώρος 2, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 7, Μπαρούχας 12(1), Σαπλαούρας, Δάρλας 5(1), Βασιλείου 14, Βούλγαρης 6.