Αθλητικά Βέροια

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Φίλιππο Βέροιας – Επικράτησε με 30-24 της Μπουντβάνσκα

Βήμα πρόκρισης  έκανε ο Φίλιππος, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων επικράτησε της Μπουντβάνσκα από το Μαυροβούνιο με 30-24 στη Βέροια, για τον πρώτο γύρο του EHF Cup.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο με τους Βεροιώτες να παγιδεύονται στο ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Έτσι η ομάδα από το Μαυροβούνιο κατάφερε να προηγηθεί με 10-13 στο 22’, με τον Φίλιππο να συνέρχεται στα τελευταία λεπτά και να ισοφαρίζει σε 15-15 με τον Κωστακίδη με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους , πίεσαν στην άμυνα, κράτησαν  τους Μαυροβούνιους  χωρίς σκορ για 8 λεπτά και με σερί 6-0 ξέφυγαν με 21-15 στο 38’, ενώ στο 41’ με τέρμα του Τριανταφυλλίδη έφτασαν στο +8 (24-16).

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη έκαναν «κοιλιά»  με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 25-23 στο 54’ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά ωστόσο οι Βεροιώτες εκμεταλλεύτηκαν  τα λάθη των αντιπάλων τους και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφτασαν στο τελικό 30-24, που τους δίνει και το προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Πεντάλεπτα: 2-3, 6-7, 9-9, 10-11, 12-13, 15-15, 18-15, 23-16, 24-18, 24-21, 26-23, 30-24

Διαιτητές: Ντοϊτσίνοφ-Γκορέτσοφ (Βουλγαρία)

Δίλεπτες: 1-8,  Πέναλτι: 6/7 – 0/1

Κόκκινη: Ντόντιτς  (59’)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Ράχιμιτς 1, Χαραλαμπίδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας 8, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κύρτσιος, Βραζάλιτσα 4, Παπαδόπουλος 5.

ΜΠΟΥΤΝΒΑΝΣΚΑ ΡΙΒΙΕΡΑ: Πέσιτς, Σούκνοβιτς 1, Ντόντιτς 6, Μπούλαϊτς 1, Ζέκοβιτς 4, Λάκιτς 2, Κάμπαρ 4, Ράντομαν, Μπατσέτα, Όσμαϊτς 6, Σπάλεβιτς, Λούκατς, Νοβάκοβιτς, Τσβέτκοβιτς, Βούκοβιτς.

Δηλώσεις  του προπονητή του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Στέλιου Σεϊρεκίδη:

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο καθώς παγιδευτήκαμε στο ρυθμό των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια αλλάξαμε το ρυθμό, βγάλαμε ποιότητα και καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Από το 41’ μέχρι το 48’ κάναμε μια κοιλιά και τους δώσαμε το δικαίωμα τα ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά εκμεταλλευτήκαμε τις δίλεπτες αποβολές και  πήραμε και πάλι την διαφορά. Μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι το επόμενο Σάββατο σε μια καυτή έδρα και θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι».