Αθλητικά Βέροια

Δύσκολα κέρδισε τον ΔΙΚΕΑ ο Φίλιππος Βέροιας

Την δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα ματς στην φάση των πλέι οφ πέτυχε ο Φίλιππος. Επικράτησε με 26-24 του ΔΙΚΕΑ στην Βέροια, σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος παρουσιάστηκε νωθρός και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο ΔΙΚΕΑΣ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην Βεροιώτικη άμυνα, σημείωσε εύκολα γκολ και κατά διαστήματα είχε και το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος έκανε ένα πολύ καλό τέταρτο και προηγήθηκε με 17-13 στο 34’ και 19-14 στο 38’. Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ο Φίλιππος έκανε «κοιλιά» και έδωσε την ευκαιρία στον ΔΙΚΕΑ να μειώσει 22-19 στο 49’. Ο Φίλιππος αντέδρασε και με γκολ των Ανανιάδη και Σανίκη ανέβασε την διαφορά σε 24-19 στο 56’ αλλά οι φιλοξενούμενοι επέμειναν, εκμεταλλεύτηκαν τις άστοχες επιθέσεις του Φιλίππου και μείωσαν με τον Κεδέρη στο 58’ σε 24-23. Ο Μπαντής με δύσκολο σουτ έγραψε το 25-23 αλλά και πάλι ο Κεδέρης, με πέναλτι αυτή την φορά, μείωσε σε 25-24 ένα λεπτό ακριβώς πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Φίλιππος ροκάνισε τον χρόνο και στην εκπνοηή με τον Σανίκη έγραψε το τελικό 26-24.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-6, 8-9, 10-10, 11-11, 14-13 (ημ.), 18-14, 20-15, 22-17, 23-19, 24-21, 26-24

Πέναλτι: 2/4, 5/6, Δίλεπτες: 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 2, Ανανιάδης 4, Μπαντής 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 6, Βουτσάς, Καρυπίδης 6, Κότσυφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 1.

ΔΙΚΕΑΣ: (Ιατρούδης) Τσακνής, Λαδάκης 2, Γκέρτσος, Μελετάκος 3, Ζαμπούνης 4, Ζάχαρης 1, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 8, Κατσίκης 1, Κουρέτας 4, Χελιώτης, Χάλαρης 1, Παπαδιονυσίου.