Αθλητικά Βέροια

Με νίκη ο Φίλιππος επί της Μπενφίκα αποχαιρέτησε το Τσάλεντζ Καπ

Handball Ανδρών

Με νίκη αποχαιρέτησε το Τσάλεντζ Καπ ο Φίλιππος. Η ομάδα της Βέροιας έμεινε έξω από τα προημιτελικά ωστόσο, αν και έπαιζε χωρίς τον Γρηγόρη Σανίκη, πρόσθεσε στο ενεργητικό της μια ευρωπαϊκή νίκη κόντρα στην Μπενφίκα με 26-23.

Το παιχνίδι είχε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος οι Πορτογάλοι είχαν τον έλεγχο, πήραν το προβάδισμα από την αρχή και παρά την πίεση που άσκησε κάποια στιγμή ο Φίλιππος (4-5 στο 8′ και 8-8 στο 16′) έμειναν μπροστά στο σκορ και στο τελευταία λεπτά ξέφυγαν με 10-14 στο 28′ και 11-16 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Ενώ ο Φίλιππος έδειχνε ότι έχασε την συγκέντρωσή του (12-17 στο 33’), νοικοκύρεψε το παιχνίδι του σε άμυνα και επίθεση, περιόρισε τα ατού της Μπενφίκα και επέστρεψε σιγά – σιγά στο ματς (14-17 στο 36′ και 17-18 στο 41′). Στο 42’ ο Φίλιππος ισοφάρισε (18-18) και παρότι έχασε τρεις ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, έπαιξε καλή άμυνα και στο 52’ βρέθηκε πάνω στο σκορ (21-20). Το προβάδισμα έδωσε δύναμη στην Βεροιώτικη ομάδα αλλά και ψυχολογία να συνεχίσει την προσπάθεια προς τη νίκη. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 23-21 στο 56’ και 26-22 στο 60’ φτάνοντας έτσι στη νίκη. Η Μπενφίκα απλά μείωσε σε 26-23 στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 5-6, 9-11, 11-16 (ημ.), 16-18, 19-20, 26-23

Δίλεπτες: 6/4, πέναλτι: 3/4, 4/5

Διαιτητές: Χάτσεκ, Μάχο (Τσεχία)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ανανιάδης 4, Αρβανιτίδης, Αποστολίδης 5, Μπαντής 2, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης, Δραγκόλας 2, Καρυπίδης 4, Μιχαηλίδης, Μιλόσεβιτς, Σανίκης, Τριανταφυλλίδης, Τσιλιμπάρης, Βεσελίνοβιτς 8, Βουτσάς 1, Ζλατάνος.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Σίλβα 3, Αράντα 1, Φερνάντεζ 2, Καβαλκάντι 1, Φιγκουέιρα, Φερέιρα 1, Φέρο 2, Λίμα 3, Μιτρέφσκι, Μορέιρα 1, Μορένο, Παΐς 3, Περέιρα, Σομέντο 1, Βργκοτς 3, Φόρτες 2.