Αθλητικά

Νίκη του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στον Ο.Φ.Η., με 67 -70

2014-10-12-Athlitika-filippos-nikise-ofi

Νίκη για την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας αφού κατάφερε να επιβληθεί, σε ένα δραματικό παιχνίδι,

του ΟΦΗ με 67-70 στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η ομάδα κατάφερε με προηγηθεί με 9-16 στο 8ο λεπτό και να επιβάλει τον ρυθμό της μέχρι και το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορροπήσαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 40-34 όμως ο Φίλιππος έμεινε κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα αλλά και ευστοχώντας στην επίθεση γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη στο τέλος με 67-70.

Ο Δημήτρης Γκίμας δήλωσε στο filipposbc.gr : «Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Δίκαιη η νίκη γιατί ελέγχαμε συνεχώς τον ρυθμό του παιχνιδιού. Εκμεταλλευτήκαμε το άγχος των γηπεδούχων. Δεν μας ξεγελάει το αποτέλεσμα ώστε να βγούμε εκτός στόχου. Ξέρουμε ότι το «ταβάνι» μας είναι η παραμονή στην κατηγορία και ξέρουμε ότι στο επόμενο παιχνίδι το φαβορί είναι η ομάδα του Ψυχικού. Θέλουμε ο κόσμος να εκτιμήσει, όχι το αποτέλεσμα αλλά την προσπάθεια που κάνουν οι αθλητές, οι προπονητές και η διοίκηση για να κρατήσουμε ψηλά την ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου. Για να το πετύχουμε αυτό χρειαζόμαστε την βοήθεια του κόσμου.»

Κορυφαίοι σκόρερ για τον Φίλιππο οι Δεληγιώργης με 13 πόντους, Πλιούκας με 14 και Γκιουλέκας με 16.

Διαιτητές : Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης

Δεκάλεπτα: 12-18, 31-29, 47-49, 67-70

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγιώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.