Αθλητικά

Αποκλείστηκε ο Φίλιππος Βέροιας από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

2014-09-29-Athlitika-filippos-apollon

Ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Πατρών με 63-77

Αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο Φίλιππος Βέροιας ο οποίος ηττήθηκε από τον Απόλλωνα Πατρών με 63-77.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 9-1 αναγκάζοντας τον Βετούλα να πάρει νωρίς το πρώτο ταϊμ του αγώνα και να δώσει νέες οδηγίες στου παίκτες του.

Στο 6ο λεπτό ο Φίλιππος βρέθηκε να προηγείται με 15-8 αλλά κάπου εκεί ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 στο 8′ και να προηγηθεί με 20-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φίλιππος στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. (31-36 στο 16′ και 36-40 στο 20′) Στο δεύτερο μέρος όμως τον πρώτο λόγο είχε ο Απόλλωνας που με ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας ξέφυγε στο σκορ 43-59 στο 29′ και 54-67 στο 35′, φτάνοντας σε μια δίκαιη νίκη – πρόκριση.

Κορυφαίοι για τον Φίλιππο οι Κασαμαπλής με 15 πόντους και Τριχόπουλος με 13.

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-40, 47-61, 63-77

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παφίλης-Ξενικάκης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1τρ., 8ριμπ.), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 10, Κασαμπαλής 15, Αργύρης, Τριχόπουλος 13 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 8, Γκάλογουει 12 (2), Σκορδίλης 18 (14 ρ.), Πεν 3 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης 8, Μπατής 4, Ελ Αμιν 16 (2), Μολφέτας, Νιφόρας.